صفحه اصلی صفحه اصلی سخن آغازین دستیابی به داروها و روش های جدید
دستیابی به داروها و روش های جدید مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط vafa   
پنجشنبه ، 20 تیر 1392 ، 07:01

دستیابی به داروها و روش های جدید

استفاده از تجارب سنتي احتمال كشف مواد مؤثر دارويي را تا 40 درصد افزايش مي دهد، در حالي كه اين ميزان در پژوهش هاي اتفاقي فقط 1 درصد است. داروهايي مانند كانابينوييدها، وينكريستين،  آرتميزينين ، اپيوئيدها و كلشيسين، پيلوكارپين، كانتاريدين، و اسپينال - زد (اولين داروي ضد سرطان گياهي منشأ گرفته از طب سنتي ايران كه با تلاش شركت دارو پخش و براساس تجربيات مرحوم حكيم آنالويي مجوز كاربرد آن در درمان آدنوكارسينوماي معده مرحله چهار به تصويب وزارت بهداشت و درمان رسيده و اكنون مطالعات تكميلي

مرحله دوم تجربيات باليني آن در مركز تحقيقات بيماري هاي گوارش و كبد دانشگاه تهران در حال انجام است) و يا روش هايي مانند طب سوزني، روش بيهوشي عمومي، استفاده از دستگاه كشش در جا انداختن مهره دررفته در ستون فقرات و استفاده از سوند به منظور تزريق دارو و همچنين خارج نمودن ادرار احتباس يافته، چگونگي خارج كردن جنين با هيدروسفالي ايجادكننده ديستوشي و استفاده از، مارپيچ مبرد در استخراج اسانس توسط ابن سينا استفاده از سيم طلا براي ثابت كردن دندان متحرك و استفاده از پروتز دنداني تراشيده از دندان گاو شواهدي غيرقابل انكار بر اين مطلب هستند.

طب سنتي ايران كه ثمره تجربه هاي گسترده دانشمندان و حكماي اين سرزمين طي قرون و اعصار متمادي است ، توانايي ارائه راه حل در بعضي از بيماري هايي را كه امروزه طب جديد در برخورد با آن ها ناتوان است ويا در بسياري موارد تنها به درمان علامتي بسنده مي كند دارا است. حكيم مرحوم دكتر سيد احمد علي خسروي موسوي همداني كه هم به طب جديد و هم به طب قديم مسلط بود در اين باره می نویسد: «پس از آنی که سالهای متمادی این فقیر  روي دستور و معالجات اطباي قديمه و جديده عمل كردم و هر يك از آن قواعد و ادويه مناسب به آن را در محل و مورد آن به تجربه رسانيدم به اين نتيحه رسيدم كه دستورات اطباي قديمه كه سال ها مورد تجربه و آزمايش قرار گرفته است در معالجه اكثر امراض متقن و محکم و خلل ناپذیر است». ایشان همچنین در انتهای مبحث بیماری های آئورت از دیدگاه طب جدید می فرمایند:«لذا باید روی دستور قدیمه... عمل نمود تا نتیجه گرفت و الا به این دستور عمل کردن تضییع وقت طبیب و اتلاف عمر مریض است» و در مبحث بیماریهای ورید اجوف فوقانی و تحتانی فرموده اند: « پس را علاج همان دستور قدماست و از اقوال متجددین اطبا چیزی شناخته نخواهد شد به دردخور در علاج این گونه امراض داخلی». مرحوم دكتر عبدالله احمديه  كه به عنوان يكي از پانزده استاد برجسته مدرسه پزشكي دارالفنون در كنار اساتيدي مانند دكتر لقمان الدوله ادهم و دكتر غلامحسين اعلم قرار داشت، به حق از احياگران طب سنتي باليني ايران در دوران معاصر و الگوي نشاندهنده كارامدي اين مكتب در عصر جديد است . ايشان با حادثه جالبي نظرشان به استفاده از تج ارب ارزشمند طب سنتي ايران پا به پاي طب جديد جلب گرديد و سپس تحقيقات گسترده اي را در اين زمينه آغاز كرد، تجارب بالینی ایشان در باب بیماری های  صعب العلاج توجه بسياري از دانشمندان را به خود جلب كرد به طوري كه پس از سخنراني ايشان تحت عنوان «موارد بهره گیری از داروهای گیاهی در طبایع گوناگون» که با حضور اساتید ایرانی و استادان روسی  و خارجي به رياست دكتر امير اعلم در بيمارستان شوروي سابق تشكيل شد، پروفسور ميشينين رياست پزشكان شوروي در قسمتي از سخنان خود مي گويد :«در تاریخ طب دیده ام که در زمان خلفا، پزشکان عال يمقامي بودند و برخي معالجات حيرت آور مي كردند كه ما امروزه از چگونگي آن بي خبريم، به ويژه محمدبن زكريا رازي و ابوعلي سينا كه ايراني و سرآمد اطباي آن عصر به شمار مي آمدند. بنابراين ما اظهارات آقاي دكتر احمديه را مي پذيريم، زيرا پيروي از روش آنان مي كند، اما از آ نجا كه شرط كاربرد داروهاي قديم دانستن طبايع بوده و در غير آن صورت ممكن است نتيجه اي معكوس ببار آيد بنابراين پيگيري اين رشته از درمان ها تخصص لازم دارد». ایشان در آستانه جشن هزاره ابن سينا كه در سال 1331 در تهران برگزار شد با اطمينان كامل از تج ارب حكماي طب سنتي ايران و دانش خود ، اين متن را در روزنامه اطلاعات منتشر می کند: «مکتب پزشکی ابن سینا با  روش و داروهاي مخصوص، بسياري از امراض صعب العلاج مزاجي از قبيل سنگ كليه، آلبومينوري، ورم پروستات، فشار خون، مرض قند، و غيره را به سهولت معالجه مي كرد كه طب امروزي از آن ها به كلي بي خبر است. استادان و متخصصان خارجي تا قبل از انعقاد اين جشن مي توانند بعضي از آن ها را عملا ببینند».

آخرین بروز رسانی مطلب در سه شنبه ، 3 مهر 1397 ، 19:19