صفحه اصلی یادمان مرحوم حاج محمد جوهرچی مختصری درباره‌ی زندگی مرحوم حاج محمّد جوهرچی
مختصری درباره‌ی زندگی مرحوم حاج محمّد جوهرچی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط vafa   
چهارشنبه ، 28 دی 1390 ، 16:15

مختصری درباره‌ی زندگی مرحوم حاج محمّد جوهرچی

داروساز؛ مؤسّس و مدیر "داروخانه‌ جوهرچی"

تهیه و تنظیم: سیدعباس هاشمی نژاد

کارشناس مفردات پزشکی، گروه طب سنتی ایران، دانشکده پزشکی، دانشگاه شاهد

ایشان در چهاردهم جوزا (خرداد) یکهزارودویست‌وهفتادوپنج هجری خورشیدی در محله‌ی امامزاده یحییٰ تهران دیده به جهان گشود؛ در خانواده‌ای که پدر و تمامی برادران و برخی از نزدیکان در طبّ سنّتی فعّالیت می‌کردند. تحصیلات ابتدایی خود را به ‌روال آن روزگار در مکتب‌خانه آغاز کرد، با قرآن مجید آشنا شد و نخستین درسهایش در طبّ سنّتی را نیز همانجا فراگرفت؛ دو آموزه‌ای که چنان در وجودش پاگرفتند و استوار شدند که تا پایان عمر همراهش بودند ـ قرآن را تدریس می‌کرد، در معاش فرا چشم داشت و بدان توشه‌ی معاد فراهم می‌کرد؛ و طبّ را مایه‌ي خدمت ساخته بود.

میرزا محمّد از مکتب راهی مدرسه‌ی اقدسیه شد و این دوره را با گذراندن درسهای جدید و آشناشدن با زبان فرانسوی به پایان برد و آنگاه در سال 1297 برای ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی پزشکی راهی فرانسه شد.

دقّت در فراوری بهداشتی، ارائه‌ي دارو به شکلهای متنوّع و آشنای امروز (کپسول، کاشه، حبّ‌، قرص، شربت و...) و در نتیجه‌ی آن، آسان کردن استفاده از داروهای سنّتی ـ به گونه‌ای که برای بیماران از هر گـروه سنّی و اجتماعی خوش‌گوارتر و پذیرفتنی‌تر باشد ـ دستاورد مدرنی برای طبّ سنّتی بود که حاج محمّد جوهرچی آن را با اخلاق ریشه‌دار پزشکی ایرانی واسلامی می‌آمیخت؛ از سویی مشاورِ کاردان پزشکانی چون دکتر احمدیه بود و از سوی دیگر، محرم امین بیماران و مرهم نوشین دردمندان و کمک‌کار دلسوز و صبور درماندگان و مستمندان.

حاج محمد جوهرچی  با تلفیق میراث آموزه‌های پدری در طبّ سنّتی و آموخته‌هایش در داروسازی مدرن، روشی نوین در ارائه‌ی خدمات دارویی بنیان نهاد

آخرین بروز رسانی مطلب در دوشنبه ، 15 خرداد 1391 ، 06:20