صفحه اصلی بزرگان طب سنتی ایران مشاهیر طب سنتی سهل کوسج
سهل کوسج مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط vafa   
دوشنبه ، 28 آذر 1390 ، 16:23

وی به نام سهل کوسه (کوسج) و مکنی به ابوسابور (شاپور) بن سهل صاحب اقراباذین مشهور است. او اهوازی و ریشو بود و علت اینکه او را کوسه لقب دادند، بنابر صنعت تضاد می باشد. سهل در طب، دانا ولی مثل پسرش نبود. وی لهجه‌ای خوزی داشت و بسیار بذله گو بود. هزل او بر جد غلبه داشت. در سال 209 هجري قمري میان اطباء دورانش در ردیف یوحنای ماسویه، جورجیس بن بختیشوع، عیسی بن حکم، عیسی بن ابی خالد، زکریا طیفوری، یعقوب رئیس بیمارستان، حسن بن قریش، عیسی مسلم و سهل بن جبیر قرار داشت و در زمرة ایشان محسوب می‌گردید. در صحبت و بیان از آنها عقب بود؛ ولی از حیث معالجه از آنان کمتر نبود (ابن ابی‌أصیبعه، 1349 ش.، ص404).

 

 

مشاهیر طب سنتی

 • sam-16فهرست مشاهیر طب سنتی

  آشنایی با دانشمندان و بزرگان عرصه علم و دانش، شناخت سرمایه ­های ملی و فرهنگی ایران بوده و آگاهی از شوق و اهتمام این بزرگان به توسعه علم، احیا کننده انگیزه­ های دانش پژوهی در دوران معاصر است.

 • Sample imageخواجه نصیرالدین طوسی

  خواجه نصیرالدین طوسی
  خواجه نصیرالدین طوسی، یکی از حکما، فلاسفه، ریاضی‌دانان و منجمان بزرگ اسلام و ایران است. وی در سال 597 هجری قمری در شهر طوس به‌دنیا آمد.
  خواجه مقدمات علوم را در طوس آموخت و

 • دکتر عبدا... احمدیه

   

  دکتر عبدا... احمدیه فرزند میرزا محمد حست بیک بن دار درسال 1265 هجری شمسی در شهرستان آمل بدنیا آمد و در سال 1294 در رشتۀ طب از مدرسۀ دارالفنون فارغ التحصیل گردید. در سال 1314 برای مدتی به کشورهای

 • Sample imageشیخ الرئیس ابوعلی سینا

  شیخ الرئیس، حجة الحق ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا معروف به ابن­سینا، فیلسوف، طبیب، ادیب، ریاضیدان و بزرگ­ترین دانشمند جهان اسلام و ایران و یکی از برجسته­ترین متفکرین گیتی در تمام دوران­های زندگی