صفحه اصلی بزرگان طب سنتی ایران مشاهیر طب سنتی شاپور بن سهل
شاپور بن سهل مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط vafa   
دوشنبه ، 28 آذر 1390 ، 16:24

شاپور دائماً در بيمارستان جندي شاپور مشغول معالجه بیماران بود. وی مردی دانشمند و عالم به خواص داروهای مفرده و ترکیب آنها بود. وی در سال 247 هجری قمری به خدمت متوکل خلیفه عباسی در آمد و به خلفای بعد از او هم خدمت کرد و در سال 255 هجری قمری وفات نمود. تألیفات او عبارتند از:

1. کتاب الأقرابادین کبیر که در 17 باب تدوین شده است و در بیمارستان به آن عمل می کردند تا آنکه قرابادین ابن‌تلمیذ تألیف گردید. از این کتاب نسخه ای در کتابخانه ملک شماره 4234 موجود است.

2. کتاب قوی الأطعمة و مضارها و منافعها موجود در کتابخانه حلب

3. کتاب الرّدّ علی حنین في کتابه في الفرق بین الغذاء و الدواء المسهل

4. کتاب القول في النوم و الیقظة

5. کتاب أبدال الأدویة

6. کتاب صنعة الأدویة المرکبة

7. کتاب الأشربة و منافعها و مضارها (سزگين،1380ش، ج 3، ص321).

 

مشاهیر طب سنتی

 • sam-16فهرست مشاهیر طب سنتی

  آشنایی با دانشمندان و بزرگان عرصه علم و دانش، شناخت سرمایه ­های ملی و فرهنگی ایران بوده و آگاهی از شوق و اهتمام این بزرگان به توسعه علم، احیا کننده انگیزه­ های دانش پژوهی در دوران معاصر است.

 • Sample imageخواجه نصیرالدین طوسی

  خواجه نصیرالدین طوسی
  خواجه نصیرالدین طوسی، یکی از حکما، فلاسفه، ریاضی‌دانان و منجمان بزرگ اسلام و ایران است. وی در سال 597 هجری قمری در شهر طوس به‌دنیا آمد.
  خواجه مقدمات علوم را در طوس آموخت و

 • دکتر عبدا... احمدیه

   

  دکتر عبدا... احمدیه فرزند میرزا محمد حست بیک بن دار درسال 1265 هجری شمسی در شهرستان آمل بدنیا آمد و در سال 1294 در رشتۀ طب از مدرسۀ دارالفنون فارغ التحصیل گردید. در سال 1314 برای مدتی به کشورهای

 • Sample imageشیخ الرئیس ابوعلی سینا

  شیخ الرئیس، حجة الحق ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا معروف به ابن­سینا، فیلسوف، طبیب، ادیب، ریاضیدان و بزرگ­ترین دانشمند جهان اسلام و ایران و یکی از برجسته­ترین متفکرین گیتی در تمام دوران­های زندگی