صفحه اصلی بزرگان طب سنتی ایران مشاهیر طب سنتی بختيشوع بن جبرئيل
بختيشوع بن جبرئيل مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط vafa   
دوشنبه ، 28 آذر 1390 ، 16:27

طبيبي است در كمال حذاقت و از خاندان طبابت. پس از مرگ پدرش، پزشک مخصوص مأمون شد. در زمان خلافت واثق، محمد بن عبد الملك زيات و ابن‌ابي‌داود بر بختيشوع به علت اعتبار تمام و نام بلند و اشتهار به دانشمندي و سماحت، حسد بردند و با او دشمنی ورزيدند و پيوسته واثق را بر وي مي‌شورانيدند، تا اینکه در سال 230 هجری قمری حكم بر اخراج او به جندي شابور نمود و همه اموال او باز گرفت و بار دیگر در دورۀ متوکل به بحرین تبعید گردید و در سال 256 هجری قمری درگذشت. از آثار اوست:

1. کتاب في الحجامة علی طریق المسألة و الجواب

2. رسالته التي عملها إلی المأمون في تدبیر البدن جوابا عن کتابه یسأل ذلک

3. نصائح الرهبان في الأدویة المرکبة

4. رسالة فیها نکت من مخفیات الرموز في الطب

5. نبذة في الطب (ابن ابي أصيبعه، 1349ش.، ص 351ـ365).

 

مشاهیر طب سنتی

 • sam-16فهرست مشاهیر طب سنتی

  آشنایی با دانشمندان و بزرگان عرصه علم و دانش، شناخت سرمایه ­های ملی و فرهنگی ایران بوده و آگاهی از شوق و اهتمام این بزرگان به توسعه علم، احیا کننده انگیزه­ های دانش پژوهی در دوران معاصر است.

 • Sample imageخواجه نصیرالدین طوسی

  خواجه نصیرالدین طوسی
  خواجه نصیرالدین طوسی، یکی از حکما، فلاسفه، ریاضی‌دانان و منجمان بزرگ اسلام و ایران است. وی در سال 597 هجری قمری در شهر طوس به‌دنیا آمد.
  خواجه مقدمات علوم را در طوس آموخت و

 • دکتر عبدا... احمدیه

   

  دکتر عبدا... احمدیه فرزند میرزا محمد حست بیک بن دار درسال 1265 هجری شمسی در شهرستان آمل بدنیا آمد و در سال 1294 در رشتۀ طب از مدرسۀ دارالفنون فارغ التحصیل گردید. در سال 1314 برای مدتی به کشورهای

 • Sample imageشیخ الرئیس ابوعلی سینا

  شیخ الرئیس، حجة الحق ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا معروف به ابن­سینا، فیلسوف، طبیب، ادیب، ریاضیدان و بزرگ­ترین دانشمند جهان اسلام و ایران و یکی از برجسته­ترین متفکرین گیتی در تمام دوران­های زندگی