صفحه اصلی بزرگان طب سنتی ایران مشاهیر طب سنتی جبرئیل بن عبیدا...
جبرئیل بن عبیدا... مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط vafa   
دوشنبه ، 28 آذر 1390 ، 16:29

او در صنعت طب ماهر و در حد کمال بود و به اعمال طبی احاطه داشت. اجداد و پدران او هم، در صنعت طب هر یک یگانه زمان و علامه دوران خویش بودند. او زبان فارسی را بخوبی می‌دانست و مدتی در شیراز در خدمت عضدالدوله دیلمی بود و رساله « في عصب العین» را به او تقدیم کرد. در سال 357 هجری قمری به جورقب برای درمان کوکین شوهر خاله عضدالدوله رفت. او همچنین مدتی در ری در خدمت صاحب بن عباد و مدتی در دیلم در خدمت خسروشاه بود. جبرئیل مصنفات قابل توجهی در طب دارد از جمله:

1. کتاب کناش کبیر. معروف به کافی در 5 مجلد و آن را برای صاحب بن عباد نوشت.

2. رسالة في عصب العین

3. مقالة في ألم الدماغ بمشارکة فم المعدة و الحجاب الفاصل بین آلات الغذاء و آلات التنفس المسمی ذیافرغما. آن را برای خسروشاه پادشاه دیلم نوشت.

4. مقالة في أنّ أفضل استقسات البدن هو الدم. آن را برای صاحب بن عباد تألیف نمود.

5. کتاب المطابقة بین قول الأنبیاء و الفلاسفة

6. مقالة في الرّدّ علی الیهود

7. مقالة في أنّه لم جعل من الخمر قربان و اصله محرم (همان، ص 209ـ214).

 

 

مشاهیر طب سنتی

 • sam-16فهرست مشاهیر طب سنتی

  آشنایی با دانشمندان و بزرگان عرصه علم و دانش، شناخت سرمایه ­های ملی و فرهنگی ایران بوده و آگاهی از شوق و اهتمام این بزرگان به توسعه علم، احیا کننده انگیزه­ های دانش پژوهی در دوران معاصر است.

 • Sample imageخواجه نصیرالدین طوسی

  خواجه نصیرالدین طوسی
  خواجه نصیرالدین طوسی، یکی از حکما، فلاسفه، ریاضی‌دانان و منجمان بزرگ اسلام و ایران است. وی در سال 597 هجری قمری در شهر طوس به‌دنیا آمد.
  خواجه مقدمات علوم را در طوس آموخت و

 • دکتر عبدا... احمدیه

   

  دکتر عبدا... احمدیه فرزند میرزا محمد حست بیک بن دار درسال 1265 هجری شمسی در شهرستان آمل بدنیا آمد و در سال 1294 در رشتۀ طب از مدرسۀ دارالفنون فارغ التحصیل گردید. در سال 1314 برای مدتی به کشورهای

 • Sample imageشیخ الرئیس ابوعلی سینا

  شیخ الرئیس، حجة الحق ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا معروف به ابن­سینا، فیلسوف، طبیب، ادیب، ریاضیدان و بزرگ­ترین دانشمند جهان اسلام و ایران و یکی از برجسته­ترین متفکرین گیتی در تمام دوران­های زندگی