صفحه اصلی بزرگان طب سنتی ایران مشاهیر طب سنتی شیخ الرئیس ابوعلی سینا
شیخ الرئیس ابوعلی سینا مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
پنجشنبه ، 2 خرداد 1387 ، 03:47

 

شیخ الرئیس، حجة الحق ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا معروف به ابن­سینا، فیلسوف، طبیب، ادیب، ریاضیدان و بزرگ­ترین دانشمند جهان اسلام و ایران و یکی از برجسته­ترین متفکرین گیتی در تمام دوران­های زندگی بشر است که همواره بر چهره تاریخ می­درخشد. وی در سال370هجری قمری (980م) متولّد شد و در سال 428هجری قمری (1037م) وفات یافت.

این نابغه بزرگ در 18 سالگی واقف به تمام علوم زمان شد. آثار زیادی از این دانشمند بزرگ برجای مانده، القفطی 14 کتاب بزرگ که برخی از آن­هابیش از 20 مجلد است و 24 رساله را به ابن­سینا نسبت می­دهد. الشفاء مهمترین اثر فلسفی ابن­سینا شامل منطق، طبيعيات (فيزيك)، رياضيات و مابعدالطبيعه است. از دیگر کتب غیرپزشکی او می­توان از اشارات و تنبیهات، ابطال احکام نجوم، رساله المعاد، عیون الحکمه، تسع رسائل فی الحکمه، الانصاف، الاکسیر، دانشنامه علائی(شیخ دانشنامه علائی را به فارسی نگاشته) نام برد.

ابوعلی سینا دارای آثار طبی متعددی می­باشد که القانون فی الطب مهمترین اثر طبی اوست و از دیگر آثار او در این زمینه می­توان از الارجوزه فی­الطب که خلاصه­ای از قانون در  1326بیت شعر عربی است و الادویه قلبیه و رگ­شناسی (رساله در نبض) نام برد.

آخرین بروز رسانی مطلب در يكشنبه ، 16 خرداد 1389 ، 15:35
 

مشاهیر طب سنتی

 • sam-16فهرست مشاهیر طب سنتی

  آشنایی با دانشمندان و بزرگان عرصه علم و دانش، شناخت سرمایه ­های ملی و فرهنگی ایران بوده و آگاهی از شوق و اهتمام این بزرگان به توسعه علم، احیا کننده انگیزه­ های دانش پژوهی در دوران معاصر است.

 • Sample imageخواجه نصیرالدین طوسی

  خواجه نصیرالدین طوسی
  خواجه نصیرالدین طوسی، یکی از حکما، فلاسفه، ریاضی‌دانان و منجمان بزرگ اسلام و ایران است. وی در سال 597 هجری قمری در شهر طوس به‌دنیا آمد.
  خواجه مقدمات علوم را در طوس آموخت و

 • دکتر عبدا... احمدیه

   

  دکتر عبدا... احمدیه فرزند میرزا محمد حست بیک بن دار درسال 1265 هجری شمسی در شهرستان آمل بدنیا آمد و در سال 1294 در رشتۀ طب از مدرسۀ دارالفنون فارغ التحصیل گردید. در سال 1314 برای مدتی به کشورهای

 • Sample imageشیخ الرئیس ابوعلی سینا

  شیخ الرئیس، حجة الحق ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا معروف به ابن­سینا، فیلسوف، طبیب، ادیب، ریاضیدان و بزرگ­ترین دانشمند جهان اسلام و ایران و یکی از برجسته­ترین متفکرین گیتی در تمام دوران­های زندگی