صفحه اصلی بزرگان طب سنتی ایران مشاهیر طب سنتی خواجه نصیرالدین طوسی
خواجه نصیرالدین طوسی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
پنجشنبه ، 2 خرداد 1387 ، 03:58

خواجه نصیرالدین طوسی
خواجه نصیرالدین طوسی، یکی از حکما، فلاسفه، ریاضی‌دانان و منجمان بزرگ اسلام و ایران است. وی در سال 597 هجری قمری در شهر طوس به‌دنیا آمد.
خواجه مقدمات علوم را در طوس آموخت و نزد پدر تحصیل فقه و حدیث نمود، سپس به نیشابور رفت و در محضر اساتیدی مانند فریدالدین داماد نیشابوری و قطب‌الدین مصری، اشارات و قانون بوعلی را فراگرفت. وی در اکثر علوم زمان مخصوصاً ریاضی سرآمد اقران بود.
خواجه در مراغه از طرف هلاکو مأمور به بستن رصد گردید. وی جمعی از علماء ریاضی و نجوم را از بلاد اطراف دعوت کرد تا دستیارش باشند و در سال 672 زیجی که اکنون به زیج ایلخانی مشهور است از آن رصد استنباط شد که حوادث آینده را از روی آن می‌توان پیش‌بینی کرد.
تالیفات خواجه نصیرالدین طوسی بالغ بر 150 اثر می‌باشد که برخی از آن‌ها عبارتند از:
اخلاق ناصری که ترجمه کتاب طهاره‌الاعراق ابوعلی مسکویه رازی به فارسی است همراه با مطالبی اضافه، تألیف رساله معینیه و شرح آن به پارسی، اخلاق محتشمی، شرح اشارات، التجرید، فصول نصیریه، تحریر مجسطی، الطلوع و الغروب، اساس الاقتباس، تنسوخ‌نامه و ...
خواجه نصیرالدین در سال 672 در سن 75 سالگی در بغداد درگذشت. از وی سه فرزند برومند باقی ماند که هر سه فاضل و حکیم و منجم و دانشمند بودند.
رساله تنسوخ‌نامه یکی از آثار مهم و پرارزشی است که در شناخت گوهرها و دانستن منافع سنگ‌ها و معرفت فلزات و و اطایب و نفایس و غرایب نوشته شده است و به کاربرد بعضی از آنها در درمان بیماری‌ها اشاره کرده است.
در میان کتابهایی که به فارسی در این فن تألیف شده هیچ کتابی دارای مزایا و خصوصیاتی که در این کتاب است، نیست و گرانبهاترین گنجینه لغات و اصطلاحات و تعبیرات کهنه و اصیل فارسی است. این کتاب احتمالاً بین سال‌های
653 تا 663 به امر هلاکو خان نوشته شده است. مأخذ عمده خواجه در این کتاب، رساله جماهر فی معرفه الجواهر بیرونی بوده است.


خواجه نصیرالدین طوسی
خواجه نصیرالدین طوسی، یکی از حکما، فلاسفه، ریاضی¬دانان و منجمان بزرگ اسلام و ایران است. وی در سال 597 هجری قمری در شهر طوس به¬دنیا آمد.
خواجه مقدمات علوم را در طوس آموخت و نزد پدر تحصیل فقه و حدیث نمود، سپس به نیشابور رفت و در محضر اساتیدی مانند فریدالدین داماد نیشابوری و قطب¬الدین مصری، اشارات و قانون بوعلی را فراگرفت. وی در اکثر علوم زمان مخصوصاً ریاضی سرآمد اقران بود.
خواجه در مراغه از طرف هلاکو مأمور به بستن رصد گردید. وی جمعی از علماء ریاضی و نجوم را از بلاد اطراف دعوت کرد تا دستیارش باشند و در سال 672 زیجی که اکنون به زیج ایلخانی مشهور است از آن رصد استنباط شد که حوادث آینده را از روی آن می¬توان پیش¬بینی کرد.
تالیفات خواجه نصیرالدین طوسی بالغ بر 150 اثر می¬باشد که برخی از آن¬ها عبارتند از:
اخلاق ناصری که ترجمه کتاب طهاره¬الاعراق ابوعلی مسکویه رازی به فارسی است همراه با مطالبی اضافه، تألیف رساله معینیه و شرح آن به پارسی، اخلاق محتشمی، شرح اشارات، التجرید، فصول نصیریه، تحریر مجسطی، الطلوع و الغروب، اساس الاقتباس، تنسوخ¬نامه و ...
خواجه نصیرالدین در سال 672 در سن 75 سالگی در بغداد درگذشت. از وی سه فرزند برومند باقی ماند که هر سه فاضل و حکیم و منجم و دانشمند بودند.
رساله تنسوخ¬نامه یکی از آثار مهم و پرارزشی است که در شناخت گوهرها و دانستن منافع سنگ¬ها و معرفت فلزات و و اطایب و نفایس و غرایب نوشته شده است و به کاربرد بعضی از آنها در درمان بیماری¬ها اشاره کرده است.
در میان کتابهایی که به فارسی در این فن تألیف شده هیچ کتابی دارای مزایا و خصوصیاتی که در این کتاب است، نیست و گرانبهاترین گنجینه لغات و اصطلاحات و تعبیرات کهنه و اصیل فارسی است. این کتاب احتمالاً بین سال¬های
653 تا 663 به امر هلاکو خان نوشته شده است. مأخذ عمده خواجه در این کتاب، رساله جماهر فی معرفه الجواهر بیرونی بوده است.

آخرین بروز رسانی مطلب در يكشنبه ، 16 خرداد 1389 ، 15:44
 

مشاهیر طب سنتی

 • sam-16فهرست مشاهیر طب سنتی

  آشنایی با دانشمندان و بزرگان عرصه علم و دانش، شناخت سرمایه ­های ملی و فرهنگی ایران بوده و آگاهی از شوق و اهتمام این بزرگان به توسعه علم، احیا کننده انگیزه­ های دانش پژوهی در دوران معاصر است.

 • Sample imageخواجه نصیرالدین طوسی

  خواجه نصیرالدین طوسی
  خواجه نصیرالدین طوسی، یکی از حکما، فلاسفه، ریاضی‌دانان و منجمان بزرگ اسلام و ایران است. وی در سال 597 هجری قمری در شهر طوس به‌دنیا آمد.
  خواجه مقدمات علوم را در طوس آموخت و

 • دکتر عبدا... احمدیه

   

  دکتر عبدا... احمدیه فرزند میرزا محمد حست بیک بن دار درسال 1265 هجری شمسی در شهرستان آمل بدنیا آمد و در سال 1294 در رشتۀ طب از مدرسۀ دارالفنون فارغ التحصیل گردید. در سال 1314 برای مدتی به کشورهای

 • Sample imageشیخ الرئیس ابوعلی سینا

  شیخ الرئیس، حجة الحق ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا معروف به ابن­سینا، فیلسوف، طبیب، ادیب، ریاضیدان و بزرگ­ترین دانشمند جهان اسلام و ایران و یکی از برجسته­ترین متفکرین گیتی در تمام دوران­های زندگی