صفحه اصلی دکتر ناصری دکتر ناصری و خبرگزاریها دکتر ناصری و مصاحبه با خبرگزاری ایسنا
مدير گروه طب سنتي دانشکده پزشکي دانشگاه شاهد تهران: بابونه در درمان انواع التهاب‌ها موثر است مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط vafa   
سه شنبه ، 1 شهریور 1390 ، 14:43

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا

تاریخ : 29 خرداد  89

مدير گروه طب سنتي دانشکده پزشکي دانشگاه شاهد تهران گفت: بابونه تنها يک داروي گياهي نيست بلکه يک داروخانه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه کرمانشاه، دکتر محسن ناصري در کارگاه يک روزه “طب سنتي ايران” که در دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: حدود يک صد مکتب مکمل درماني وجود دارد که از مهمترين آنها مي‌توان به درمان از طريق گياهان دارويي، سوزن درماني، ماساژ، دعا درماني، رايحه درماني و غيره اشاره کرد.

دکتر ناصري در ادامه تصريح کرد: برخي از داروهاي گياهي بهتر از داروهاي شيميايي نتيجه مي‌دهند، برخي ديگر را مي‌توان جايگزين داروهاي شيميايي کرد، اما گروهي ديگر از داروهاي گياهي وجود دارند که استفاده از آنها منسوخ شده؛ زيرا داروهاي بهتري جايگزين آنها شده‌اند.

دکتر ناصري در ادامه به ظرافتهاي تجويز و مصرف داروهاي گياهي اشاره کرد و گفت: گياه بابونه يک داروي معجزه آسا است. در واقع بابونه دارو نيست بلکه يک داروخانه است و مي‌توان در درمان انواع التهاب‌ها از آن استفاده کرد، کما اينکه تاکنون عارضه جانبي براي آن گزارش نشده است.

وي افزود: يکي از داروهاي گياهي بسيار مهم ديگر«silybum marianum» است که در واقع نوعي کنگر محسوب مي‌شود. همچنين مي‌توان به گياه شيرين بيان يا در اصطلاح علمي «glycyrrhiza glabra» اشاره کرد که در درمان بسياري از بيماريها به کار مي رود.

وي گفت: طب سوزني نيز به عنوان يک شيوه درماني با قدمت بسيار زياد در سال 1910 در چين جرم شناخته شد، اما در سال 1951 متعاقب انقلاب بزرگ، آکادمي طب سنتي در اين کشور آغاز به کار کرد و از آن به بعد چينيها از اين نوع طب مکمل در درمان بسياري از بيماريها سود برده‌اند و هم اکنون در بسياري از کشورها اين شيوه رايج شده است.

دکتر ناصري افزود: رفلکسولوژي نيز يک شيوه درماني مکمل است که در آن تحريک نقاط مشخص کف دست و پا و ارتباط آنها با اندامهاي دروني و رفع مشکلات اين اندامها مورد تاکيد قرار مي‌گيرد.

وي در پايان درباره مقوله رايحه درماني گفت: بوي خوش، سيناپسها را متاثر مي‌کند و تنشها را از بين مي‌برد، لذا عطرهاي خوب در اين زمينه نقش مهمي ايفا مي‌کنند.